Παραμυθόγραμμα Φεβρουαρίου 2013

2013-02-01 - IX - The Hermit, by ArankinΚαλωσήλαθτε, καλημέρα και καλό μήνα! Νομίζω ότι είναι από τις ελάχιστες φορές που έχω καταφέρει να ανεβάσω post την 1η του μηνός, αλλά με το πέρας της παρατεταμένης απραγίας μου λόγω ασθένειας, είπα να ξεκινήσω τον μήνα κάπως καλύτερα από ότι τη χρονιά.

Ο προηγούμενος μήνας σηματοδότησε μια (μικρή) επιστροφή στα comics και το ιαπωνικό animation, αυτή τη φορά όμως υπό ένα αφηγηματικό πρίσμα. Είχα μικτά αποτελέσματα, με ιδιαίτερα αξιόλογα σημεία το SWORD ART ONLINE που μου έδωσε πολλές συγγραφικές ιδέες, τη σειρά των HAKUOUKI (REIMEIROKU, SHINSENGUMI KITAN, HEKKETSU-ROKU), μια φωτεινή εξαίρεση στη μεταφορά μάλλον χαζών ιαπωνικών παιχνιδιών σε animation – στην περίπτωση, σε αρκετά ιστορικό, ηρωικό δράμα εποχής με έξυπνα συνταιριασμένα στοιχεία φαντασίας – καθώς και το FOLKTALES FROM JAPAN, μια σειρά μεταφοράς ιαπωνικών παραμυθιών με απλό, όμορφο animation και τρεις ιστορίες ανά επεισόδιο.

Από comics, είχα την ιδιαίτερη χαρά να διαβάσω το A FLIGHT OF ANGELS, μια σύλληψη της Rebecca Guay με σχέδια δικά της και σενάρια από ιδιαίτερα αξιόλογες πένες του φανταστικού (Bill Willingham, Alisa Kwitney, Holly Black κ.α.), γεμάτο ιστορίες που λένε τα Fae Folk για τους Αγγέλους και το GONE TO AMERIKAY των Derek McCulloch και Colleen Doran, τρεις αλληλένδετες ιστορίες Ιρλανδών μεταναστών και ενός τυραννισμένου “νεκρού της θάλασσας”. Τέλος εκτίμησα εκ νέου το HABIBI του Craig Thompson, το οποίο συνδυάζει το βασανιστικό, κατά περίπτωση φρικτό, ταξίδι δύο διαφορετικών παιδιών στην ενηλικίωση – με υπόβαθρο τη σύγχρονη Μέση Ανατολή – με ιστορίες και μύθους της ερήμου, του Ιουδαϊσμού, του Χριστιανισμού και του Ισλάμ. Το κακό είναι ότι, όσο κι αν εκτιμώ τη συγγραφική και σχεδιαστική δεινότητα του δημιουργού, τώρα θα πρέπει να εντοπίσω (και πιθανώς να αποκτήσω) μερικές από τις πολυάριθμες πηγές του…

  Στην πραγματικότητα, τα περισσότερα από τα παραπάνω θα ανήκανε στην πάλαι ποτέ Παραμυθήκη, αλλά αυτό αποδείχθηκε δύσκολο εγχείρημα για έναν μόνο άνθρωπο, τουλάχιστον όπως το είχα κατά νου. Υπάρχει βέβαια κάτι άλλο στα σκαριά με συνεργασία, αλλά δεν θα πω περισσότερα πριν να είναι σίγουρο.

Κλείνοντας την πολυλογία, θέλω να κάνω μια νύξη, να σας δώσω ίσα-ίσα μια γεύση από το σημαντικότερο ίσως νέο, που είναι η συνεργασία μου με τη φοβερή Βάλια Καπάδαη (δεν χρειάζεται να πιστέψετε εμένα, απλά ρίξτε μια ματιά στις δουλειές της) προς μεταφορά – τι άλλο; – παραμυθιών σε comics. Ελπίζουμε ότι το project θα είναι έτοιμο για να κάνει την πρώτη του εμφάνιση στο COMICDOM CON ATHENS 2013 τον Απρίλιο, αλλά δεν θα ήθελα ακόμα να πω περισσότερα. Περιορίζομαι να σας παραθέσω ένα από τα προκαταρκτικά σκίτσα της Βάλιας και να αφήσω τη φαντασία και τις εικασίες σας να οργιάσουν.

Sermo - 1st Sketch

Εδώ κλείνω και την πολυλογία μου περνώντας στο δια ταύτα, κοινώς το (ως τώρα) πρόγραμμα του μήνα.

Κυριακή, 03/02, Έναρξη στις 19:00 – “Κυριακή στο Κελάρι των Παραμυθιών – Παραμύθια απ’ τα βάθη της Ανατολής” (Κελάρι “Athenaeum”, Αδριανού 3, Θησείο).

Κυριακή, 03/02, Έναρξη στις 20:30 – “Της Ξενιτιάς Μαγέματα, Τσ’ Αγάπης Γιατροσόφια” (Μουσικό Καφενείο “Αέρας Πεχλιβάνης”, Ολυμπίας 3 και Γρηγορίου Λαμπράκη, Πειραιάς).

Κυριακή, 03/02, Έναρξη στις 18:00 – “Δράκοι και Βασιλοπούλες” (Πορφυρογένειο Ίδρυμα Αγριάς, Βόλος).

Πέμπτη, 07/02, Έναρξη στις 18:00 – Συνάντηση Λέσχης Ανάγνωσης Ιλιάδας (Σταθμός ΗΣΑΠ Θησείο και μετά βλεπουμε).

Πέμπτη, 07/02, Έναρξη στις 20:30 –“Λαϊκά παραμύθια ενάντια στων σκοτεινών μνημονίων τις ψυχοφθόρες εποχές” (Χώρος Τέχνης “Ακρότεχνο”, Θεμιστοκλέους 31, Πλατεία Κάνιγγος, Αθήνα).

Παρασκευή, 08/02, Έναρξη στις 16:30 – Έναρξη Εργαστηρίου Αφήγησης “Ο Χορός Της Σουσουράδας” (“Baumstrasse”, Σερβιών 8, Μεταξουργείο).

Σάββατο, 09/02, Έναρξη στις 12:00 – “Θα σου πω ένα Παραμύθι στρογγυλό σαν το Ρεβίθι” (“Βρυσάκι”, Βρυσακίου 17, Πλάκα).

Σάββατο, 09/02, Έναρξη στις 12:30 – “Η Πετρόσουπα” (Αμφιθέατρο του ΑΘΗΝΑ 98.4, “Τεχνόπολις” Δήμου Αθηναίων, Πειραιώς 100. Γκάζι.

Σάββατο, 09/02, Έναρξη στις 18:30 – “Ένα Υφάδι Παραμύθια” (Μύλος Ματσόπουλου, Τρίκαλα).

Σάββατο, 09/02, Έναρξη στις 20:00 – “Στην Αγκαλιά της Σαχραζάτ” (Μύλος Ματσόπουλου, Τρίκαλα).

Κυριακή, 10/02, Έναρξη στις 11:30 – “Γράφοντας με τον Απίθανο Κύριο Escher” (Μουσείο Ηρακλειδών, Ηρακλειδών 16, Θησείο).

Κυριακή, 10/02, Έναρξη στη 13:00 – “Παραμύθια Μετά Μουσικής – Οι Μαγικοί μου Φίλοι” (κάντε scroll down εκεί που θα σας βγάλει το link) (Μουσείο Συναισθημάτων Παιδικής Ηλικίας, Καρατζά 7 και Τσάμη Καρατάσου, Φιλοππάπου, Αθήνα)

Κυριακή, 10/02, Έναρξη στις 19:00 – “Έρως και Ψυχή” (Κελάρι “Athenaeum”, Αδριανού 3, Θησείο).

Κυριακή, 10/02, Έναρξη στις 21:00 – “Να σου πω… Να δεις… – Για τους Λύκους” (Μουσείο Νεώτερης Κεραμεικής, Μελιδώνη 4-6, Θησείο).

Δευτέρα, 11/02, Έναρξη στις 20:00 – Ιστορίες Αγάπης (Κελάρι “Athenaeum”, Αδριανού 3, Θησείο).

Πέμπτη 14/02, Έναρξη στις 20:30 – “Παραμύθια απ’ της Ανατολής τα Μέρη” (Χώρος Τέχνης “Ακρότεχνο”, Θεμιστοκλέους 31, Πλατεία Κάνιγγος, Αθήνα).

Παρασκευή, 15/02, Έναρξη στις 19:30 – “Ιστορίες του Φεγγαριού και του Σκότους” (Αετοπούλειο Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Χαλανδρίου, Φιλικής Εταιρείας και Τομπάζη 18, Χαλάνδρι).

Παρασκευή, 15/02, Έναρξη στις 20:30 – “Φιορεντίνος και Ντολτσέτα, της Αγάπης Παραμύθι” (Εργαστήρι Μελέτης της Παιδικής Ηλικίας, Ιωάννου Φιλήμωνος 3, πίσω από την Αμερικάνικη Πρεσβεία – ΠΡΟΣΟΧΗ! Δείτε κι εδώ!).

Σάββατ0, 16/02, Έναρξη στις 12:00 – “Παραμύθια Μαγικά… Κρυμμένα Μυστικά” (EOS ART, Πλάτωνος 5, Μεταξουργείο, Αθήνα).

Σάββατ0, 16/02, Έναρξη στις 12:30 – “Η Πετρόσουπα” (Αμφιθέατρο του ΑΘΗΝΑ 98.4, “Τεχνόπολις” Δήμου Αθηναίων, Πειραιώς 100. Γκάζι.

Σάββατο, 16/02, Έναρξη στις 15:00 – Πρώτη συνάντηση Βιωματικού Σεμιναρίου “Πες μου ένα παραμύθι” (“Οξυγόνο”, Ολύμπου 81, Θεσσαλονίκη).

Κυριακή, 17/02, Έναρξη στις 11:00 – “Με τη Μουσική των Μύθων” (Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, Τοσίτσα 1 και Πατησίων, Αθήνα).

Κυριακή, 17/02, Έναρξη στις 14:00 – “Παραμυθοκουκλοθέατρο… παραστάσεις” (Καφενείο “Χελώνα”, Νηλέως 54, Θησείο).

Κυριακή, 17/02, Έναρξη στις 11:45 – Λαϊκά Παραμύθια (“Mabakita”, Παλαιά Εθνική Οδός Αθηνων -Πατρών, Μελίσσι Ξυλοκάστρου).

Κυριακή, 17/02, Έναρξη στις 12:00 – “Ο Λαγός, η Αλεπού κι ένα Κοκκόρι” (“Μαγικό Αερόστατο” , Προξένου Κορομηλά και Μαρκεντάου 5, Θεσσαλονίκη).

Τετάρτη, 20/02, Έναρξη στις 18:00 – Ιστορίες για τον Τζόγο στη Λέσχη Αφήγησης “Λες;” (Εργαστήρι Μελέτης της Παιδικής Ηλικίας, Ιωάννου Φιλήμωνος 3, πίσω από την Αμερικάνικη Πρεσβεία – ΠΡΟΣΟΧΗ! Δείτε κι εδώ!).

Πέμπτη, 21/02, Έναρξη στις 20:30 – “Λαϊκά παραμύθια απ’ τα χώματα της Μικρασίας” (Χώρος Τέχνης “Ακρότεχνο”, Θεμιστοκλέους 31, Πλατεία Κάνιγγος, Αθήνα).

ΠΑρασκευή 22/02 με Κυριακή 24/02 – Εργαστήρια και Αφηγήσεις με τη Μάγδα Κοσσίδα (Εργαστήρι “Μαιρηβή”, Σαχτούρη 4 & Σαρρή, Ψυρρή).

Σάββατο, 23/02, Έναρξη στις 19:00 – Αφήγηση Λαϊκών Παραμυθιών (“Zp87″, Ζωοδόχου Πηγής 87, Αθήνα).

Σάββατο, 23/02, Έναρξη στις 20:30 – “Ιστορίες Ζυμωμένες με τη Σοφία της Ζωής” (Πολιτιστικός Σύλλογος Άνω Αμπελοκήπων, Σεβαστοπούλου 30 και Ζαλίκη).

Σάββατο, 23/02, Έναρξη στις 18:30 – “Μύθι-Μύθι-Παραμύθι” (Μύλος Ματσόπουλου, Τρίκαλα).

Κυριακή, 24/02, Έναρξη στις 21:00 – “Να σου πω… Να δεις… Της Αγάπης Ήρθε η Ώρα” (Μουσείο Νεώτερης Κεραμεικής, Μελιδώνη 4-6, Θησείο).

Κυριακή, 24/02, Έναρξη στις 21:30 – Αφήγηση Λαϊκών Παραμυθιών (Μουσικό Καφενείο “Αέρας Πεχλιβάνης”, Ολυμπίας 3 και Γρηγορίου Λαμπράκη, Πειραιάς).

Κυριακή, 24/02, Έναρξη στις 20:00 – “Αχ, Σαλονίκη μου” (Αμφιθέατρο Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη, 12ο χιλ. E.O. Θεσσαλονίκης-Μουδανιών).

Τετάρτη, 27/02, Έναρξη στις 21:00 – “Ιστορίες του Φεγγαριού και του Σκότους” (Μπυραρία “Tar”, Λεωφόρος Ηρακλείου 34, Πατήσια).

Τετάρτη, 27/02, Έναρξη στις 21:30 – “Ήταν Κάποτε” (“Παλιό Λιπαντήριο”, Παιανιέων 11  και Λένορμαν, Μεταξουργείο, δίπλα στο σταθμό του Μετρό).

Πέμπτη, 28/02, Έναρξη στις 19:00 – “Απ’ του Γιαλού τα Κύματα ως τ’ Ουρανού την Άκρη” (“Cibi Cibi”, Ομήρου 1, Νέα Σμύρνη).

Πέμπτη, 28/02, Έναρξη στις 20:30 –  “Παραμύθια Αγάπης κι Έρωτα” (Χώρος Τέχνης “Ακρότεχνο”, Θεμιστοκλέους 31, Πλατεία Κάνιγγος, Αθήνα).

Πέμπτη, 28/02, Έναρξη στις 21:30 – “Ήταν Κάποτε” (“Παλιό Λιπαντήριο”, Παιανιέων 11  και Λένορμαν, Μεταξουργείο, δίπλα στο σταθμό του Μετρό).

Αυτά προς το παρόν και περισσότερα καθώς τα βρίσκω ή μου τα στέλνετε.

The Returned,

Α.Μ.

Παραμυθόγραμμα Νοεμβρίου 2012

Καλό σας μήνα, με κάποια καθυστέρηση – τι “καλό” δηλαδή, που ο καιρός μας έχει ταράξει και εγώ για μία ακόμη φορά άργησα απαράδεκτα πολύ το παραμυθόγραμμα. Τώρα όμως να’ το, σε λιτή (πτωχή θα έλεγα) μορφή από άποψη συνοδευτικού κείμένου, πάμπλουτο όμως σε εκδηλώσεις και έχω ακόμα να προσθέσω, αφού ελέγξω ένα-δυο πράγματα.. Ιδιαιτέρως ευχάριστο δε, η Λέσχη Αφήγησης “Λες;” βρήκε νέο σπίτι και πλέον ξαναξεκινά κι επίσης προς το τέλος του μήνα έχουμε ένα τρικούβερτο συνέδριο για τους Grimm.

Προχωρήστε λοιπόν παρακάτω, χαζέψτε, σημειώστε και ίσως σε λίγες μέρες να ρυθμίσω και το ζήτημα της λογοτεχνικής φτώχιας αυτού του post.

Πέμπτη, 01/11, Έναρξη στις 19:00 – Πρώτη συνάντηση για τον κύκλο διαλέξεων “Γνωριμία με το Παραμύθι” (Θεσσαλονίκη – πατήστε το link για λεπτομέρειες).

Κυριακή, 04/11, Έναρξη στις 11:00 –  “Ο Δαχτυλάκης… και άλλοι μικροί ήρωες σε μεγάλες περιπέτειες” (“Βρυσάκι”, Βρυσακίου 17, Πλάκα).

Κυριακή, 04/11, Έναρξη στις 11:00 – “Χάνσελ + Γκρέτελ” (KNOT Gallery, Μιχαλακοπούλου 206 και Πύρρου, Αμπελόκηποι).

Κυριακή, 04/11, Έναρξη στις 12:00 – “Ο Μισοκοκοράκος” (“Εργαστήρι Μαιρηβή”, Σαχτούρη 4 και Σαρρή, Ψυρρή).

Κυριακή, 04/11, Έναρξη στις 12:30 – “Τα Παραμύθια των Grimm και τα Ελληνικά Αδερφάκια τους” (Ίδρυμα “Μιχάλης Κακογιάννης”, Πειραιώς 206, Ταύρος, Αθήνα).

Κυριακή, 04/11, Έναρξη στις 12:00 – “Αχ, Σαλονίκη Μου” (ΑμφιθέατροΜουσείου Βυζαντινού Πολιτισμού “Μελίνα Μερκούρη”, Λεωφόρος Στρατού 2, Θεσσαλονίκη).

Τρίτη, 06/11, Έναρξη στις 18:00 – Πρώτη συνάντηση του σεμιναρίου “Εισαγωγή στη Τεχνική της Αφήγησης” (Εργαστήρι Μελέτης της Παιδικής Ηλικίας, Ιωάννου Φιλήμωνος 3, πίσω από την Αμερικάνικη Πρεσβεία).

Τετάρτη, 07/11, Έναρξη στις 20:30 – “Παραμυθο…παραστάσεις” (Καφενείο “Χελώνα”, Νηλέως 54, Θησείο).

Τετάρτη 07/11, Έναρξη στις 17:00 – Πρώτη συνάντηση του σεμιναρίου αφήγησης στο Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας-Θράκης (Βασ.Όλγας 68, Θεσσαλονίκη).

Παρασκευή, 09/11, Έναρξη στις 20:30 – “Αναζητώντας τη Γυναίκα Σκελετό” (Εναλλακτικός Χώρος Συμβουλευτικής “Ροή”, 3ης Σεπτεμβρίου και Κύπρου 51, Αργυρούπολη).

Σάββατο, 10/11, Έναρξη στις 18:00 – Η Οδύσσεια σε Τέσσερις Συνέχειες από τη Μάνια Μαράτου – Επεισόδιο Τρίτο (Σχολή Χιλλ, Θουκυδίδου 9, Πλάκα – επικοινωνήστε στο link για λεπτομέρειες).

Σάββατο, 10/11, Έναρξη στις 20:00 – “Αναζητώντας τη Γυναίκα Σκελετό” (“Βρυσάκι”, Βρυσακίου 17, Πλάκα).

Σάββατο, 10/11, Έναρξη στις 17:00 – Ημέρα Αφήγησης στον Πολυχώρο Ωδείου Τέχνης Φουντούλη (Αντωνοπούλου 17, Βόλος).

Κυριακή, 11/11, Έναρξη στις 11:00 –  “Ο Δαχτυλάκης… και άλλοι μικροί ήρωες σε μεγάλες περιπέτειες” (“Βρυσάκι”, Βρυσακίου 17, Πλάκα).

Κυριακή, 11/11, Έναρξη στις 12:00 – “Ο Μισοκοκοράκος” (“Εργαστήρι Μαιρηβή”, Σαχτούρη 4 και Σαρρή, Ψυρρή).

Κυριακή, 11/11, Έναρξη στις 12:30 – “Τα Παραμύθια των Grimm και τα Ελληνικά Αδερφάκια τους” (Ίδρυμα “Μιχάλης Κακογιάννης”, Πειραιώς 206, Ταύρος, Αθήνα).

Κυριακή, 11/11, Έναρξη στη 13:00 – “Παραμύθια Μετά Μουσικής – Εγώ, Ένας Μεγάλος Μικρός” (κάντε scroll down εκεί που θα σας βγάλει το link) (Μουσείο Συναισθημάτων Παιδικής Ηλικίας, Καρατζά 7 και Τσάμη Καρατάσου, Φιλοππάπου, Αθήνα)).

Κυριακή, 11/11, Έναρξη στις 20:00 – Αφήγηση Παραμυθιών (“Zp87”, Ζωοδόχου Πηγής 87, Αθήνα).

Κυριακή, 11/11, Έναρξη στις 11:00 – “Ένα Φλουρί κι ένα Ρεβίθι Αρχινά το Παραμύθι” (“Ω-Δύο” Πρότυπο Μουσικό Εργαστήρι, Θάλητος 31, Θεσσαλονίκη).

Δευτέρα, 12/11, Έναρξη στις 20:30 – “Περισσότερα… Ρεβίθια” (Ίδρυμα “Μιχάλης Κακογιάννης”, Πειραιώς 206, Ταύρος, Αθήνα).

Σάββατο, 17/11, Έναρξη στις 12:00 – “Παραμυθένια Πρωινά στον Ελευθερουδάκη” (Βιβλιοπωλείο “Ελευθερουδάκης”, Λεωφόρος Κηφησίας 268, Κηφισιά).

Σάββατο, 17/11, Έναρξη στις 18:30 και στις 20:00 – “Μύθι, Μύθι, Παραμύθι!” (“Σοφίτα” Μύλου Ματσόπουλου, Τρίκαλα).

Κυριακή, 18/11, Έναρξη στις 11:00 –  “Ο Δαχτυλάκης… και άλλοι μικροί ήρωες σε μεγάλες περιπέτειες” (“Βρυσάκι”, Βρυσακίου 17, Πλάκα).

Κυριακή, 18/11, Έναρξη στις 11:00 – “Χάνσελ + Γκρέτελ” (KNOT Gallery, Μιχαλακοπούλου 206 και Πύρρου, Αμπελόκηποι).

Κυριακή, 18/11, Έναρξη στις 12:00 – “Υφάντρες Μάγισσες” (EOS ART, Πλάτωνος 5, Μεταξουργείο, Αθήνα).

Κυριακή, 18/11, Έναρξη στις 12:00 – “Ο Μισοκοκοράκος” (“Εργαστήρι Μαιρηβή”, Σαχτούρη 4 και Σαρρή, Ψυρρή).

Κυριακή, 18/11, Έναρξη στις 12:30 – “Τα Παραμύθια των Grimm και τα Ελληνικά Αδερφάκια τους” (Ίδρυμα “Μιχάλης Κακογιάννης”, Πειραιώς 206, Ταύρος, Αθήνα).

Κυριακή, 18/11, Έναρξη στις 20:00 – “Αφήγηση Παραμυθιών – Η Στρίγγλα Αδερφή και οι Σαράντα Δράκοι” (“Zp87”, Ζωοδόχου Πηγής 87, Αθήνα).

Δευτέρα, 19/11, Έναρξη στις 18:00 – Συνάντηση Λέσχης Αφήγησης “Λες;” (Εργαστήρι Μελέτης της Παιδικής Ηλικίας, Ιωάννου Φιλήμωνος 3, πίσω από την Αμερικάνικη Πρεσβεία).

 Δευτέρα, 19/11, Έναρξη στις 21:30 – “Ήταν Κάποτε” (“Παλιό Λιπαντήριο”, Παιανιέων 11 και Λένορμαν, Μεταξουργείο, δίπλα στο Μετρό).

Τρίτη, 20/11, Έναρξη στις 21:30 – “Ήταν Κάποτε” (“Παλιό Λιπαντήριο”, Παιανιέων 11 και Λένορμαν, Μεταξουργείο, δίπλα στο Μετρό).

Τετάρτη, 21/11, Έναρξη στις 19:00 – “ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΙΙ: Επιστροφή, Μνηστηροφονία, Αναγνωρισμός” (Πολιτιστικό Κέντρο Μπενετάτου, Δρόση 2 και Δροσίνη, Ψυχικό).

Τετάρτη, 21/11, Έναρξη στις 21:00 – “Μαύρο Μου Χελιδόνι” (Χώρος Τέχνης Ασωμάτων, Αγ. Ασωμάτων 6, Θησείο).

ετάρτη, 21/11, Έναρξη στις 21:30 – “Ήταν Κάποτε” (“Παλιό Λιπαντήριο”, Παιανιέων 11 και Λένορμαν, Μεταξουργείο, δίπλα στο Μετρό).

Πέμπτη, 22/11, Έναρξη στις 09:00 – Σεμινάριο” Οι αδελφοί Grimm και το λαϊκό παραμύθι: αφηγήσεις, αναγνώσεις, μεταμορφώσεις” (Κεντρικό Κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών, δείτε link για λεπτομέρειες).

Πέμπτη, 22/11, Έναρξη στις 20:30 – “Αν Έχεις Τύχη Διάβαινε…” (Μεζεδοπωλείο “Τρίκυκλο”, Πυθέου 34 και Γεωμέτρου, Ν. Κόσμος).

Πέμπτη, 22/11, Έναρξη στις 21:30 – “Ήταν Κάποτε” (“Παλιό Λιπαντήριο”, Παιανιέων 11 και Λένορμαν, Μεταξουργείο, δίπλα στο Μετρό).

Παρασκευή, 23/11, Έναρξη στις 09:00 – Σεμινάριο” Οι αδελφοί Grimm και το λαϊκό παραμύθι: αφηγήσεις, αναγνώσεις, μεταμορφώσεις” (Κεντρικό Κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών, δείτε link για λεπτομέρειες).

Σάββατο, 24/11, Έναρξη στις 09:00 – Σεμινάριο” Οι αδελφοί Grimm και το λαϊκό παραμύθι: αφηγήσεις, αναγνώσεις, μεταμορφώσεις” (Κεντρικό Κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών, δείτε link για λεπτομέρειες).

Σάββατο, 24/11, Έναρξη στις 10:00 – Πρώτη συνάντηση εργαστηρίου αφήγησης “Μη Φοβάσαι” (κάντε scroll down εκεί που θα σας βγάλει το link) (“Εργαστήρι Μαιρηβή”, Σαχτούρη 4 και Σαρρή, Ψυρρή).

Σάββατο, 24/11, λΕναρξη στις 11:00 – Αφήγηση Παραμυθιών για Παιδιά, με Συνοδεια Μουσικής (Δημοτική Βιβλιοθήκη Περιστερίου, Ανδριανουπόλεως και Σκρα 62, Περιστέρι).

Σάββατο, 24/11, Έναρξη στις 12:00 – “Παραμυθένια Πρωινά στον Ελευθερουδάκη” (Βιβλιοπωλείο “Ελευθερουδάκης”, Πανεπιστημίου 11, Αθήνα).

Σάββατο, 24/11, Έναρξη στις 18:00 – Η Οδύσσεια σε Τέσσερις Συνέχειες από τη Μάνια Μαράτου – Επεισόδιο Τέταρτο (Σχολή Χιλλ, Θουκυδίδου 9, Πλάκα – επικοινωνήστε στο link για λεπτομέρειες).

Σάββατο, 24/11, Έναρξη στις 18:00 – Βραδιά Παραμυθιού στο Goethe-Institut (Αίθουσα εκδηλώσεων Goethe-Institut Thessaloniki, Βασ. Όλγας 66, Θεσσαλονίκη).

Κυριακή, 25/11, Έναρξη στις 11:00 –  “Ο Δαχτυλάκης… και άλλοι μικροί ήρωες σε μεγάλες περιπέτειες” (“Βρυσάκι”, Βρυσακίου 17, Πλάκα).

Κυριακή, 25/11, Έναρξη στις 11:00 – “Ήταν και Δεν Ήταν Μια Φορά… στων Γκριμ των Καιρό” (Εργαστήρι Μελέτης της Παιδικής Ηλικίας, Ιωάννου Φιλήμωνος 3, πίσω από την Αμερικάνικη Πρεσβεία).

Κυριακή, 25/11, Έναρξη στις 11:00 και στις 12:00 – “Θησέας” (Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, Τοσίτσα 1 και Πατησίων, Αθήνα).

Κυριακή, 25/11, Έναρξη στις 12:00 – “Ο Μισοκοκοράκος” (“Εργαστήρι Μαιρηβή”, Σαχτούρη 4 και Σαρρή, Ψυρρή).

Κυριακή, 25/11, Έναρξη στις 12:30 – “Τα Παραμύθια των Grimm και τα Ελληνικά Αδερφάκια τους” (Ίδρυμα “Μιχάλης Κακογιάννης”, Πειραιώς 206, Ταύρος, Αθήνα).

Κυριακή, 25/11, Έναρξη στις 19:00 – “Αφήγηση Λαϊκών Παραμυθιών” (“Zp87″, Ζωοδόχου Πηγής 87, Αθήνα).

Κυριακή, 25/11, Έναρξη στις 19:00 – “Παραμύθια στου Ξέφωτου την Άκρη” (Κελάρι “Athenaeum”, Αδριανού 3, Θησείο).

Κυριακή, 25/11, Έναρξη στις 21:30 – “Ψέματα κι Αλήθεια, Ιστορίες και Παραμύθια” (Μουσική Σκηνή “Μακάρι”, Ζωοδόχου Πηγής 125 και Κομνηνών, Αθήνα).

Κυριακή, 25/11, Έναρξη στις 12:00 – “Άφοβοι Ήρωες” (Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν.&Σ.Τσαλαπάτα, Βόλος).

Δευτέρα, 26/11, Έναρξη στις 21:30 – “Ήταν Κάποτε” (“Παλιό Λιπαντήριο”, Παιανιέων 11 και Λένορμαν, Μεταξουργείο, δίπλα στο Μετρό).

Δευτέρα, 26/11, Έναρξη στις 18:30 – Συνάντηση Λέσχης Ανάγνωσης Ιλιάδας (Σταθμός ΗΣΑΠ Θησείο και μετά βλεπουμε).

Τρίτη 27/11, Έναρξη στις 21:30 – “Ήταν Κάποτε” (“Παλιό Λιπαντήριο”, Παιανιέων 11 και Λένορμαν, Μεταξουργείο, δίπλα στο Μετρό).

Τετάρτη, 28/11, Έναρξη στις 21:00 – “Μαύρο Μου Χελιδόνι” (Χώρος Τέχνης Ασωμάτων, Αγ. Ασωμάτων 6, Θησείο).

Τετάρτη, 28/11, Έναρξη στις 21:30 – “Ήταν Κάποτε” (“Παλιό Λιπαντήριο”, Παιανιέων 11 και Λένορμαν, Μεταξουργείο, δίπλα στο Μετρό).

Πέμπτη, 29/11, Έναρξη στις 18:30 – Ομιλία – Η Επιστροφή του Προμηθέα (Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Θόλου 5, Πλάκα).

Πέμπτη, 29/11, Έναρξη στις 18:30 – Ομιλία – Η Φωτιά στη Μυθολογία και τις Λαϊκές Παραδόσεις (Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Θόλου 5, Πλάκα).

Πέμπτη, 29/11, Έναρξη στις 21:30 – “Ήταν Κάποτε” (“Παλιό Λιπαντήριο”, Παιανιέων 11 και Λένορμαν, Μεταξουργείο, δίπλα στο Μετρό).

Παρασκευή, 30/11, Έναρξη στις 19:00 – “Υφάντρες Μάγισσες” (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Ευγενίδου, Λεωφόρος Συγγρού 387, Π.Φάληρο, είσοδος από Πεντέλης 11).

Παρα;σκευή, 30/11, Έναρξη στις 21:00 – “Ιστορίες Σοφίας που Ισορροπούν σε μια Κλωστή” (Χώρος Εκδηλώσεων “Rouky”, Σελίνια Σαλαμίνας).

Παρασκευή, 30/11, Έναρξη στις 20:30 – “Αχ Σαλονίκη Μου” (Αίθουσα Θεάτρου Βαφοπούλειου Πνευματικού Κέντρου, Γ. Βαφόπουλου 3, Θεσσαλονίκη).

Καθημερινές, κατόπιν συνεννοήσεως – “Παραμύθια στο Σχολείο” (Ίδρυμα “Μιχάλης Κακογιάννης”, Πειραιώς 206, Ταύρος, Αθήνα).

Κατόπιν συνεννοήσεως – “Η Μυλωνού” (θεατρική παράσταση για σχολεία από την ομάδα “Μικρός Νότος”).

Δικός σας, Κάτω από τον Λόφο,

Α.Μ.

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ! Θυμίζω ότι για εργαστήρια, σεμινάρια και διαλέξεις, πλέον στο Παραμυθόγραμμα αναφέρω μόνο την πρώτη συνάντηση που γίνεται, ενώ όλα αυτά βρίσκονται μαζεμένα στις Μαθητείες Αφήγησης. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα: πρώτον, αν έχει περάσει η πρώτη συνάντηση, δεν σημαίνει ότι δεν έχει κι άλλες μέσα στο μήνα. Ψαχτείτε! Δεύτερον, στις Μαθητείες Αφήγησης του Οκτωβρίου έχει και δρώμενα που ξεκινούν Νοέμβριο, ή και αργότερα, καθότι κάθε μήνα που θα φτιάχνω εκείνη τη λίστα, θα βάζω κάτι εκεί μόλις ανακοινώνεται, εφόσον υπάρχουν ζητήματα εγγραφών, προτεραιότητας  κλπ. Για παράδειγμα, η πρώτη συνάντηση για τον κύκλο διαλέξεων της Αίγλης Μπρούσκου (“Γνωριμία με το Παραμύθι”) στη Θεσσαλονίκη έγινε την 01/11, αλλά μέσα στον μήνα υπάρχουν άλλες τέσσερις συναντήσεις. Επίσης, μην κολλάτε στο “αιτήσεις συμμετοχής μέχρι..”! Πάρτε τηλέφωνο, στείλτε mail ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΤΕ!

%d bloggers like this: